Профілактика ортодонтичних захворювань у дітей

Профілактика: міогімнастика, усунення шкідливих звичок

Шкідливі звички у дітей є однією з причин виникнення і розвитку зубощелепових аномалій. Вони сприяють порушення функціїї деяких м’язів, можуть змінювати форму зубних рядів та положення окремих зубів, порушення прикусу. Ці звички з’являються у ранньому дитячому віці і закріплюються з віком.

Найбільш поширеними шкідливими звичками є:

  • смоктання язика, щік, губ, пальців, олівця, ручки або інших предметів;
  • проштовхування язика між зуби у фронтальній ділянці;
  • обкусування нігтів.

Найпоширенішою звичкою є смоктання великого пальця правої руки і виникає часто у дітей при штучному годуванні, або зразу після його припинення. Найчастіше діти смокчуть палець під час засинання. При тривалому смоктанні пальця, як і язика, порушується розвиток щелеп, деформуються альвеолярні паростки, центральні зуби «виступають» вперед, що приводить до ротового дихання.

Смоктання кутика подушки, ковдри супроводжується звичним поворотом голови в сторону, в зв’язку з чим зубні ряди формуються асиметрично, і при тривалості такої звички спричинюють асиметрію обличчя.

Смоктання бокових ділянок язика часто відбувається при ранній втраті бічних молочних зубів, адентії або ретенції постійних. Порушення дихання, ковтання, жування, вимови звуків – теж можуть спричинювати шкідливі звички, або самі виникати під дією таких звичок.

Важливість профілактики шкідливих звичок

Без усунення цих порушень важко досягнути стійкого результату при лікуванні зубо-щелепових аномалій. Дихання буває носове, ротове і змішане. Під час фізичного навантаження можливе фізіологічне дихання через рот, в усіх інших випадках таке дихання вказує на порушення цієї функції.

Порушення функції жування у дитячому віці проявляється у млявому жуванні, утримуванні їжі за щокою, пережовування їжі передніми , а не бічними зубами, що призводить до слабкого розвитку жувальних м’язів.

Для усунення шкідливих звичок переважно застосовують функціонально-діючі апарати, як знімні , так і незнімні.
Розкажіть про це друзям: